Jdi na obsah Jdi na menu
 


S60 Summit 2007: Potají představené dotykové rozhraní

4. 5. 2007
Letošní S60 Summit 2007, který se konal ve španělském Madridu, poodhalil, na co se můžeme v nejbližší době těšit u smartphonů stojících na Symbianu S60. Kromě technologických ukázek systému na stávajících zařízeních byla k vidění také oficiální prezentace, na jejímž konci se skrýval nenápadný, ale o to lákavější popis "touch user interface" - tedy dotykové rozhraní.

ČLÁNEK BYL PŘEJAT Z WWW.S60.CZ.


S60 Summit 2007 přinesl nové informace do pozvolna plynoucích vod Symbianu S60. Otázkami, co nás čeká v blízké budoucnosti, jsme se dostali na půdu ukázek funkčního smartphonů. Zejména modelů N77, N95 s S60 v9.3, E90, připravované 5700 a dalších. Bodem číslo jedna byla zpráva o počtu prodaných S60 smartphonů. Číslo se totiž překlenulo přes magickou hranici 100 milionů prodaných kusů. Jejich počet se má díky různorodým zařízením stále zvyšovat. Na své si tak mají přijít milovníci stylovek, pro které tu je například Nokia N76 nebo nově představený Samsung SGH-i400. Pro začínající uživatele pak připravila Nokia nejjednodušší smartphonů Nokia 6120 Classic. Pro technické nadšence byla k vidění ukázka, která ukazuje pokročilé budoucí smartphony. Nastartování celého systému na předváděcím stroji trvalo necelých 10 vteřin.Velmi příjemným překvapením summitu byla první prezentace Widgetů, programů přímo pracující s internetem a využívající uživatelem zvolenou funkci. Prezentace byla k vidění na Nokii N95 s novým Symbianem ve verzi 9.3. (Že by náznak možnosti upgradu na vyšší verzi systému?)
To nejlepší na závěr se však nedostalo. Oficiální prezentace skrývala přehlíženou informaci o "touch user interface", což je ekvivalent pro český výraz dotykového ovládání pro užívatelské rozhraní systému. Již dlouhou dobu jsou vybrané smartphony terčem otázek, proč chybí právě dotykové rozhraní. Nechybí, jen není v systému využité a hardwarové prvky zcela chybí. Dotykové displeje u Symbianu S60 užíval například před 2 lety u svých dvou modelů výrobce Lenovo. V našich končinách jsme se s výrobky nemohli setkat, protože byly určeny výhradně pro čínský trh. Nyní však se má vše změnit a podpora dotykového displeje má přijít do každého telefonu. Vš by tedy záviselo na výrobci, zda přidá potřebné hardwarové prvky. Znamená to, že připravuje Nokia první smartphone na Symbianu S60, který by nabízel dotykový displej? Na zasedání o S60 se rozhodlo informace o dotykovém rozhraní raději nezveřejňovat, a to hlavně z důvodu absence zářízení, na kterém by bylo možné novou vlastnost představit. Prozatím nejsou známy žádné bližší informace, kromě jediné všedokumentující fotografie se zabraným prezentačním materiálem na monitoru.

Obrazek

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář