Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPY: Nokia N95

8. 9. 2006
Přestože je snímků připravovaného smartphonu jen pár, lze z nich vysledovat prvky, které potenciálního kupce mohou přesvědčit, že se nejedná o levný low-end, nýbrž o nejvyšší vlajkovou loď. V nové hierarchii smartphonů Nokia sedí dosud nepředstavené novince označení N95. I když, přiznejme si to, původně avízované označní N83 by pouze potvrzovalo, že se konstrukčeně jedná o nástupce modelu N80. Ve skutečnostmi se funkčně tento přístroj řadí na úplnou špičku.
    Nekvalitní obrázky zachycují dva odlišné prototypu produktu. Zatímco staší snímek ukazuje čistě rovnou 5ti směrovou klávesu, na novější fotografii (vpravo) ji má již ergonomicky vytvarovanou menším prolisem dovnitř. Rovněž je patrné dominantní tlačítko pro vstup do menu a tzv. multimediální klávesa (zástupce ke spuštění 4 oblíbených funkcí).

Obrazek Obrazek
(vlevo starší fotografie, vpravo nová)

Docela mě udivuje, že kontextové klávesy jsou poměrně malé a dle fotek lze s jistotou říct, že budou na telefonu stejným dekoračním prvkem, jako lem funkčních kláves u modelu N73. Typická tlačítka editace a mazání se musí vtěsnat do zbytku stříbrného proužku zcela dolů. Konstrukce nás může potěšit především výsuvným mechanismem na obě strany. Standartní vysunutí spadní část odhalí numerickou klávesnici, vysunutí nahoru zpřístupní klávesy pro MP3 přehrávač. Ty jsou plnohodnotně podsvíceny (viz. foto zcela dole)

Obrazek Obrazek
(dvojí "slider")

Hudební funkce budou jednou z největších předností přístroje (proč jinak speciální tlačítka, že?), telefon bude nabízet konektor na běžná 3,5mm sluchátka (levá strana přístroje). Zajímavostí je možnost rozšíření paměti opět novými kartami microSD. Udáváná paměť 4GB s technologií pevného disku by neměla kvůli slotu paměťovek smysl... Tady stále jasno není.

Obrazek


Další velkou revolucí ve fotomobilování bude zcela nový čip v optice fotoaparátu. Ten zvládne neuvěřitelných 5Mpx. Kvalitu fotoaparátu nám potvrdí samotný štítek s honosným nápisem "Carl zeiss". Optický zoom chybí. Nově oproti N80 přibude (doufejme aktivní) krytka objektivu. Samozřejmostí je dnes také blesk. Ten bude totožný s modelem N73. Od modelu přístroj převezme dokonalé ovládání fotoaparátu dvoupolohovým tlačítekm (pro autofocus) a vedlejší rychlou klávesu pro vstup do galerie (viz. fotografie výše).

ObrazekOstatní předpokládané vlastnosti jen ve zkratce:
 • Symbian v9.1 (spekuluje se také o vylepšené v9.3)
 • displej: 240x320 bodů (QVGA), 16 millionů barev
 • Bluetooth 2.0
 • podpora MicroSD
 • MP3 / ACC player
 • FM radio
 • 5 Mpx camera, Carl Zeiss, autofocus
 • přední VGA kamera pro videohovory
 • GSM850/900/1800/1900, WCDMA (3G)
 • Wifi/WLAN 802.11b/g
 • 4GB HDD (hovoří se o něm, ale zdravý rozum velí zapochybovat, máme paměťovky)
 • 3,5mm jack
 • "Nokia media control panel" (Nová aplikace pro pohodlnou správu přístroje, kterou Nokia nabídne poprvé. Zatím se o tomto programu neví nic.)
Analýza designu může u kdekoho evokovat kombinaci modelů N80 a N73. Jedinou revoluční vlastností přístroje je vysoké rozlišení fotoaparátu, vše odstatní známe i ze současných modelů. Můžeme se nechat překvapit, třeba se Finům snaží některé lahůdky úspěšně "tutlat". Ti, co nechtějí nic víc vědět a počkají si na oficiální představení (hovoří se o 1Q07), můžou dělat, jako že nic nečetli a neviděli.

Obrazek

(přístroj bude možná ovládat ve vodorovné režimu, podobně jako modely E60 nebo E61)(zdroj: http://forum2.mobile-review.com)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(marioneta, 12. 10. 2006 12:23)

kolik asi bude stát ?