Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symbian známý i neznámý, aneb nikdy neexistovalo

25. 2. 2007
Představte si, že dnes neexistují modely řady Nseries nebo Eseries. I tak mohl vypadat případný úspěch nebo neúspěch smartphonů. Mezi vyvíjenými telefony byly kousky, které možná znáte, ale nikdy jste je v ruce mít nemohli.

NOKIA N70 proto
Starší a stále oblíbená Nokia N70 není původním produktem. Její původní kabátek měl vypadat zcela jinak. Mohli jsme se setkávat s produktem, jehož dominantním prvkem je prostorově profilovaná klávesnice, tak jak ji známe z modelů N80 nebo 7360. Návrh krytu se zřejmě neosvědčil, a tak přišla na řadu dnešní podoba, která více koresponduje s podobou modelů 6680/6681. Pozornému čtenáři neunikne, že narozdíl od současné Nokie N70 prototypu chyběla nová multimediální klávesa.

Obrazek
(Nokia N70 proto)


Siemens SX2
Siemens SX1 byl jediným smartphonem, který kdy opustil zdi německého vývojového centra Siemens. Příznivci značky napjatě očekávali nástupce s označením SX2. Nedočkali se. Vývoj nástupce nikdy oficiálně nebyl ohlášen. Jak si ale vysvětlit tajemný "concept device", který vypadá jako další vývojový krok? Říkejme neznámému přístroji třeba SX2. Co takový model SX2 má společného se slavnou "es iks jedničkou"? Siemensovský design pro smartphone a nevšední klávesnicí, která brala inspiraci v Nokii 3650. Vývoj přidal na záda telefonu megapixelový fotoaparát (tehdy nadstandardní rozlišení), zlepšila se technologie Bluetooth 1.2 a v neposlední řadě zmoudřel OS S60 do druhé generace...

Obrazek

(Siemens SX2)


Obrazek
(Siemens SX2 živě)


Nokia 7700
Nokia 7700 byla představena jako první finský smartphone s dotykovým displejem. Neohromil parametry, ale především rozměrným dotykovým displejem. Naproti tomu chyběla třeba klávesnice nebo kvalitní fotoaparát (VGA rozlišení bylo málo). A tak se vývoj zastavil a marketing správně rozhodl, že 7700 umí málo a je čas na přepracování některých vlastností. Hle - vzniknul model 7710. Přibyl megapixelový fotoaparát, operační systém S80 se stal stabilnějším, klávesy se staly použitelnějšími a kryt přístroje už nepřipomínal toaster. Možná můžeme být rádi, že 7700 se nedostala do prodeje. Fiasko jsme už zažili několikrát a historii modelů 5510, 3650 nebo 3300 bychom neradi viděli znovu.

Obrazek

(Nokia 7700)


Který z neexistujících modelů vám chybí nejvíce?


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

proč to píšeš, když tu není

(blbečku, 29. 5. 2007 17:33)

proč píšeš že máš info o nokii 7710? a máš tu hovno

nokia 7700

(pavel, 23. 4. 2007 17:00)

mě chybí nokia 7700 asi budu brečet búúúúúúúúúúúúúúú

Nostalgie?

(Vlastik, 25. 2. 2007 20:20)

Možná je to trochu nostalgicky návrat zpět, ačkoli ne přesně návrat, pokud se zde polemizuje o modelech které nikdy nespatřili světlo "komerčního" světa prodeje a masové distribuce.
Ale určitě se dá napsat že je škoda že některé modely ono výše zmiňované světlo nespatřily a zůstaly pouze v testovací verzi či případně pouze jako náčrty na prknech inženýrů-konstruktérů...
Pokud mohu napsat sám za sebe pak asi určitě měl spatřit světlo model Siemens SX2, neboť jeho předchůdce se dočkal myslím zaslouženého úspěchu, ačkoli časem zapadl tak jako vše co není moderní, vše co již není "in".
Dále lze polemizovat o tom jak moc velkou škodou je nepokračování Nokie v distribuci modelů s operačním systémem Linux, ačkoli ještě možná není všem dnům konec a možná nás Nokia mile překvapí..
Tak či tak minulost je pryč a zbývá nostalgická vzpomínka na ony zmiňované modely v článku.. Jaké by to asi bylo kdyby se dostali "do oběhu" ...
Myslím že by si lidé zvykli. Ale asi i přesto by dnes zde byl jiný článek, s podobným obsahem, ale s jinými modely prototypů mobilních přístrojů.
A my bychom zde opět cítili to co dnes- zvláštní pocit toho jaké by to bylo kdyby...
Je to svým způsobem krásné takto přemýšlet- zavřít oči a nechat se unášet představami..
Je dobře že se o tom píše, je dobře že se i o těchto modelech ví. Jen tak dál, snad to přispěje k větší motivaci a vývoj půjde možná rychleji a více přímým směrem. :-)