Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symbian 9.1 a Feature Pack 1 - co nového přináší?

29. 12. 2006
Co nevidět se do prodeje dostanou zbrusunové Nokie N95 a 6290 s vylepšeným Symbianem 9.1, jenž bude obsahovat Feature pack 1 (dále jen FP1). Právě díky FP1 ztratí novinky mnoho kritizovaných vlastností. V některých případech jsme museli čekat celých 5 let, než byly některé neduhy odstraněny.

    V roce 2006 se na svět dostal nově vyvinutá platforma S60 3rd Edition. Vzájemná kompatibilita s původní S60 zcela zanikla. Stejně jako v původní verzi S60 se i nyní objevuje první feature pack (vylepšející nádstavba). Jako první na trhu se s ním setkáme u modelů 6290 a N95. Dalšími modely, kde je rovněž očekáván, budou Nokia N93i nebo E65.

3rd Edition je chytřejší, FP ale potřebuje

Již z uvedeného schématu je patrné, že S60 3rd Edition zmoudřel a umí toho víc než předchůdce. Hlavní vlastností je variabilní rozlišení displeje. Ten nyní může být orientován horizontálně, vertikálně, ale může mít také libovolné rozlišení. Feature Pack 1 mu přidává možnost aktivní komunikace s dalším displejem, třeba vnějším. V budoucnu to bude nejvíce patrné u nového komunikátoru. FP1 toho zvládne ale mnohem více. Kromě mnoha vylepšených programů se zdokonalila detekce bezdrátových sítí. Telefon nyní dokáže najít nebo například ignorovat dostupnou bezdrátovou síť wi-fi.

Obrazek


Jen několik praktických zdokonalení

K přehlednosti také přispívá indikátor spuštěných aplikací. V otisku displeje je nyní u některých ikon programů nové animované kolečko. To informuje uživatele, že program již běží na pozadí.


Obrazek Obrazek(spuštěnou aplikaci na pozadí indikuje animované kolečko, vlevo u ikony settings, vpravo themes)


FP1 také omlazuje samotné uživatelské prostředí. Menu lze nově zobrazit nejen v obligátní tabulcematice), seznamu (sloupcový seznam), ale také v 3D kruhovém zobrazení. Mnozí si jistě rozvzpomenou na menu telefonů Sony.

Obrazek Obrazek
(nové prostředí menu 3D)


Obrazek Obrazek
(nové prostředí spirály)


Kosmetické změny jsou příjemné, o mnoho příjemnější jsou ale funkční vylepšení. Neopakovaný budík byl od prvního smartphonu Nokia 7650 největší slabinou. Uživatel musel sáhnout po externí aplikaci. Nyní již nemusí. Pání programátoři si uvědomili, že je ostudné telefon za 500€ nevybavovat "chytrým" buzením, a rozhodli se to Feature Packem 1 změnit. Možnosti předvoleb alarmu jsou více než dostačující.


Obrazek Obrazek Obrazek


Prostředí hudebního přehrávače je opět nové. Nenabízí tolik propracované hudební nastavení jako všechny modely n-series "Music Edition", přesto vše důležíté, včetně ekvalizéru, zůstává.

Obrazek
(nové prostředí hudebního přehrávače)


Feature Pack 1 obsahuje více zdokonalených funkcí. Kromě již zmíněného opakovaného budíku zmoudřel také diktafon, který nyní pojme až 1 hodinu záznamu. Minutový limit je už minulostí.

Obrazek
(diktafon pojme až 1 hodinu záznamu)

Dnes FP1, kdy FP2?

I když se může zdát že ve výčtu funkcí byly zdokonaleny pouze drobnosti, jejich význam je důležitý. Opakovaný budík, hodinové nahrávání zvuku, nové uživatelské prostředí, tvorba motivů přímo v telefonu, spořič displeje flashovým souborem SWF, komunikace s dalším externím displejem a mnoho více... To vše sice čekalo téměř 5 let na své vylepšení. Nyní nezbývá než uznat, že v roce 2007 se budou na platformě Symbianu S60 hledat nedostatky jen velmi složitě.


(za snímky děkujeme serveru www.mobile-review.com)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sláva symbianu-re

(Nseries, 21. 8. 2008 20:33)

jo kdyz existujou extremne priblby lidi ktery nevi ze na symbian se daj stahovat programy ktery obsahujou miliardy budiku,co uz rict...viva la idiota ;)

www.infoek.vyjimecny.cz

(www.infoek.vyjimecny.cz, 2. 8. 2008 15:50)

na www.infoek.vyjimecny.cz najdeš symbian a vše na mobil jen zdarma!!!!

Sláva Symbianu

(Tomáš K, 17. 3. 2008 16:13)

Ó to je ale luxus.... u telefonu za 12 a víc tisíc a je tam budík co budí dnes i zítra ve stejnou dobu!!! Sláva Symbianu, to je pokrok techniky!!! A hlasový rekordér už nenahrává jen minutu ale celou hodinu! No to si snad ani nezasloužíme. Jen ty klávesy se samy nezamknou, jako u 10 let starého Alcatelu, škoda

Re.

(Ben, 6. 1. 2007 21:47)

Bohužel, FP1 bude součástí pouze nových telefonů. I když to vypadá jako doinstalovatelný program (balíček), ve skutečnosti to je součást Firmwaru přístroje.

Dotaz

(Roman, 6. 1. 2007 14:48)

Chtel bych se zeptat jestli bude tento Feature Pack 1 nahrat jako aktualizaci do meho telefonu Nokia 3250. Diky, muj e-mail ValentinoRossi46@atlas.cz

da sa?

(mato, 5. 1. 2007 17:48)

Da sa Feature Pack 1 nahrat aj do telefonu s S60 3rd edition? Ako napr Nokia N73? Dik

uz aby n95 byla na pultech

(Super, 30. 12. 2006 14:46)

diky za newsky