Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čárové kódy druhem komunikace

31. 3. 2007
Abychom mohli psát šifrovaně, nemusíme umět morseovku, ba ani nemusíme vlastnit přístroje typu enigma. Stačí k tomu smartphone s dostatečně kvalitním fotoaparátem a patřičná aplikace. Nyní můžete šifrovat i dešifrovat prakticky cokoliv od jednoduchého textu až po obrázky. Jak na to?

ČLÁNEK BYL PŘEJAT Z WWW.S60.CZ.


Obrazek

(tento čárový EAN kód zatím, z technologických důvodů, není možné telefonem přečíst)

Schopnosti fotoaparátu pokročily a jejich kvalita začíná být tak uspokojivá, že zvládnou už také velmi dobře jednoduché skenování. Co vše zatím ale můžeme skenovat? Vizitky a nejen to. Také čárové kódy. Není čarový kód jako čárový kód. Nyní není řeč o produktových, tzv. EAN čárových kódech z balení tatranek nebo vonné svíčky, nýbrž čárové kódy čtvercového typu (tzv. BAR-code). Jejich schopnost pojmout informace je takřka neomezená. S množstvím šifrovaných informací roste přímo úměrně zašifrovaná plocha. Čím více údajů, tím větší BAR kód. První telefony se schopností čtení čárových kódů jsou Nokie N93 a N93i. Nokia nabízí aplikaci jménem Čárový kód, která je volně ke stažení a je možné ji použít na Nokiích N73(ME), N80(IE) a v budoucnu také na modelech N95 a E90.

Obrazek Obrazek
(vlevo: tečka čárových kódů umístěná v menu, prostředí aplikace)


Samotné prostředí aplikace v telefonu nepotřebuje komentář. Fotoaparát musí sejmout čárový kód, který by měl zabírat celou plochu displeje mezi vyznačenými červenými čarami. Pokud vydrží ruka v klidu, zabere dešifrování informace několik krátkých sekund a „odtajněná“ informace se zobrazí na displeji.

Obrazek Obrazek(prostředí aplikace)


Aplikace ze stránek Nokie umožňuje pouze jednosměrné převedení kódu na text. Pro opačný postup však vývojáři nezaháleli a existuje již mnoho javových aplikací, které zakódují cokoliv a jakkoliv. Aby je ale druhá strana mohla dešifrovat, musí být kód někde fyzicky k dispozici. Proto je vhodnější tajný text raději „zabalit“ prostřednictvím počítače. Výsledné sdělení je možné třeba vytisknout odeslat e-mailem nebo uveřejnit na internetu.

Obrazek
Chcete-li si schopnosti vyzkoušet, můžete na tomto čárovém kódu.


„K čemu mi to je?“ Zatím k ničemu. Japonsko sice prožívá „boom“ tajných sdělení, ale Evropan na podobné choutky tolik není. Pokud ale přece jen zatoužíte po dobrodružství a chcete Leonarda pokořit také, máte šanci. Pro lidské oko je čárový kód vždy kódem a kódem zůstane, tak proč nešifrovat?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je to hloupé

(hesos, 25. 10. 2010 18:51)

nokia machruje ale její soft nerozluští háčky a čárky.takže místo téhle věty by se vám objevil jen shluk obdelníčků.třeba up code to umí.To já jen tak

wmlQBJukO

(fuxrsf@qetjtl.com, 21. 4. 2009 5:22)

Ngc3rZ <a href="http://kjfloyuoknkq.com/">kjfloyuoknkq</a>, [url=http://gyxiajxqmbzw.com/]gyxiajxqmbzw[/url], [link=http://gczbnlzvymbx.com/]gczbnlzvymbx[/link], http://kuemapywanqn.com/

moc nefunguje

(Kkk Kkkkkk, 20. 3. 2009 15:45)

Mam to nainstalovano v Nokia 5800 a jako moc to nefunguje. Lepe receno, kody treba na teto strance nacte z monitoro okamzite, ale realne kody tistene na zbozi tak 1 z 10.
Navic nevyhodou, ale asi jen u 5800 je, ze ten rozlusteny text vepise na jeden radek displeje, neumi jej zalomit. Takze z vyse uvedeneho kodu vidim na sidpleji jen t , co se vejde na prvni radek, a to "vazeni ctenari a pratele, vitame Vas...". Nevim jestli text pokracuije dale, anebo je cely, ale zatim vse, co se mi povedlo naskenovat je na jednom radku. A nastaveni program nema zadne.