Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bude váš příští mobil chytrý?

10. 4. 2007
Chytrý telefon už není exkluzivní zboží. Nabídka přístrojů se stále rozšiřuje a smartphony jsou i tam, kam by je ještě před dvěma lety nikdo neřadil. Případný kupec nového telefonu si však může zmapovat také nabídku „hloupé“ konkurence, mobilů bez otevřeného operačního systému. Za podobnou sumu může získat telefon stejně vybavený, jen ten „jakýsi“ Symbian nebo Windows Mobile v něm není. Je ale tím jediným rozdílem operační systém?

ČLÁNEK BYL PŘEJAT Z WWW.YOP.CZ.


Je logické, že výrobce se na vývoj nového přístroje snaží vynaložit co nejnižší náklady. Vývoj smartphonu vychází na částku podobnou jako vývoj vyspělých mobilů bez operačního systému. Výsledná vyšší cena totiž ukrývá cenu licence za použitý operační systém. A jedinou možností, jak investovanou sumu za licenci získat bez ztráty zpět, je naúčtovat ji koncovému zákazníkovi. Přestože stokorunové částky na jednom přístroji jsou při ceně přesahující 10 000 korun směšné, právě tyto stokoruny dovolují telefonům bez operačního systému přidat s každým modelem novou funkci. Za ušetřené peníze za licenci bychom si mohli užít mnoho jiných legrácek. Všechny současné telefony ale nejsou na tyto „legrácky“ připraveny. Nesetkáme se tak třeba s „hloupým“ telefonem s Wi-Fi nebo navigací GPS.

Hloupý není všestranný
Za nejvybavenější hloupý telefon je dnes považován Sony Ericsson K800i. Ve srovnání se smartphony nabídne téměř stejný funkční obsah. Nabízí multitasking, fotoaparát s rozlišením 3,2 milionů bodů, xenonový blesk, bluetooth 2.0, paměťové karty do velikostí 2 GB a také rozměrný QVGA displej. Nic lepšího bychom v nabídce výrobců jen tak nenašli. Chceme-li ještě výkonnější přístroj, musíme se už rozhlédnout po smartphonech, zařízeních na principu PDA nebo komunikátorech. A všechny spojuje stejná vlastnost: operační systém.

Trh stále žádá běžné hloupé mobily a je to dáno nízkou cenou a nízkými nároky uživatelů. Jenže v roce 1999 stačily mobilním uživatelům zprávy SMS se 160 znaky. Dnes se i běžný uživatel zeptá, zda mobil, který kupuje, náhodou nemá navigaci, jak se s ním dostane na internet, zda je na něm možné rozběhnout ICQ či Skype. Nebo zda se na něm dá přehrát video. A to zvládají pouze chytré telefony – tedy zatím. Jen zájem uživatelů rozhodne o tom, co se stane „běžným mobilem“.

 
Budík
Schopnosti organizace času jsou dnes u běžných telefonů na stejné úrovni jako u telefonů chytrých. Kalendář s možností přidávat události, výročí či narozeniny dnes neohromí. Zato opakovaný budík ano. A ten je bohužel u většiny smartphonů opomíjen, přestože mnoho telefonů s cenou pod dva a půl tisíce korun jej nabízí.
0:1

Kalendář
Nejste spokojeni s předinstalovaným kalendářem? Do smartphonu si dle vlastní chuti můžete dohrát alternativní program pro správu času.
1:1

Kalkulačka
Kalkulačka se základními početními operacemi pomůže při kupeckých počtech. Studenti si už ale nemusí s sebou neustále nosit kalkulačku vědeckou. Proč? Chytrý telefon umí zpracovávat složité goniometrické funkce nebo sčítání zlomků.
2:1

E-mail
„Pracuji s e-maily. Nelíbí se mi předinstalovaný e-mailový klient, protože nefiltruje nevyžádanou poštu. Protože neumí stahovat pouze hlavičky a není přehledný. A chci umět prohlížet a upravovat soubory Office, ať jsem, kde jsem.“ Tak přesně tohle jsou slova člověka, který si jde koupit smartphone. Ten tohle všechno na rozdíl od „hlupáka“ zvládne.
3:1

Ovládání
Smartphony nabízejí prakticky stejné uživatelské prostředí menu, nastavení funkcí, kontaktů, zpráv a kalendáře jako běžné mobily. Mnoho lidí si stále myslí, že ne. Zmatek totiž nastává při pohledu na spletenec neznámých tlačítek, o kterých zatím uživatel neměl ani potuchy. Je to speciální klávesa pro menu, klávesa pro mazání a klávesy pro vlastní funkci. To vše je mnohými považováno za zbytečnost. Jenže bez těchto tlačítek se operační systém neobejde. Kvůli jednoduššímu ovládání ale získává bod běžný telefon.
3:2

Zábava a hry
O ně mladým uživatelům mobilů jde. „Hloupé“ telefony umožňují doinstalovat programy napsané v jazyce Java. Chytrý telefon je o krok dál a kromě stejných Java her je možné do telefonu „nasoukat“ hry konzolové. Pokud si někteří pamatují na probdělé večery s Mariem, Želvami Ninja, Aladinem nebo s Princem of Persia, mají vystaráno. S freewarovým emulátorem her Sega je možné stáhnout jakoukoliv z tisíců existujících her a prožít stejnou hráčskou euforii znova a znova. A pro ty starší: co takhle emulátor Sinclairu?
3:3

Využití bluetooth
Bluetooth handsfree, běžné u všech mobilů, není jediným zařízením pro usnadnění života řidiče. Co takhle bluetooth navigační modul? Nebo plnohodnotnou bluetooth QWERTY klávesnici? Obojí je ale plně kompatibilní pouze se smartphony.
4:3

Výdrž
Používáte chytrý mobil a opravdu s jeho pomocí mailujete, hrajte hry? Zkrátka používáte další aplikace? Pak vám nevydrží nabitý déle než dva dny. S tím „hloupý“ si sice neodfiltrujete spamy, jak už bylo řečeno, zato můžete mailovat o několik dnů déle.
4:4

… a vítězem se stává… remíza!
Schopnosti chytrých telefonů jdou mnohem dál, než to na první pohled vypadá. Základní funkční výbava smartphonů se sice shoduje s výbavou běžných telefonů, jejich kouzlo se ale ukrývá v možnosti doinstalování libovolného programu. Takového, který nabídne funkci u běžných mobilů nevídanou. Co když ale potenciální možnosti chytrých telefonů ani nevyužijete? A je přece zbytečné zaplatit víc za něco, co nikdy nebudete potřebovat... Co uživatel, to jiné potřeby. Ale na druhou stranu „nikdy neříkej nikdy“. Co nepotřebuji dnes, využiji zítra. I když my fandíme těm prvním.

Screenshot displejů mobilů bez OS
Image
 


Screenshot displejů mobilů s OS Symbian S60
Image
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

programy

(Sonny, 20. 12. 2007 17:43)

No tak až na to, že ty programy co se tam dají doistalov at (a jsou použitelné) stojí od 10 dolarů nahoru... a to se vyplatí. Krom toho např. kalendář se dá do telefonu nahrát i v jazyce java. A když porovnám třeba SE K800i a Nokii 6120, tak určitě SE. Proč, třeba fotoaparát...

Remíza! Remíza?

(Bartyx, 22. 7. 2007 16:20)

Proč jste dal/a v sekci Zábava a hry bod "hloupému telefonu"? Vždyť je to nesmysl. Oháníte se tady možností hrát SEGA hry a mnoho dalších vychytávek a pak dáte bod "hlupákům"? To jen tak pro pořádek. Nechci rejpat.