Jdi na obsah Jdi na menu
 


FExplorer pro S60 9.1 - nic nového pod sluncem

2. 3. 2007
S příchodem třetí generace Symbianu S60 bylo chvíli ticho, potom nic. Mezi správci souborů se objevily nejrůznější aplikace, ale věrní uživatelé čekali stále jen na FExplorer, který můžeme znát z dřívějších generací S60. První zkušenosti s téměř finální verzí programu jsou spíše zklamáním.

Obrazek Obrazek
(vlevo: nastavení programu, vpravo: vlastnosti a nástroje)


Samotná existence FExploreru je malou oslavou. Trvalo téměř 1 a půl roku, než jsme se legendárního správce souborů dočkali i pro nejnovější smartphony. Jenomže v období ticha přicházely podobně stavěné programy jak na běžícím pásu a některé si můžeme připomenout: Y-Browser, SExplorer, X-Plore nebo hojně užívaný ProfiExplorer. Každý nabídne něco, ale žádný nenabídne vše. Pokud budeme chtít správce souborů pro posílání chráněných souborů, musíme sáhnout třeba pro ProfiExplorer. Pokud budeme chtít pracovat se soubory ve složkách pošty, musíme zvolit Y-Browser a pokud preferujeme velmi přehlednou adresářovou strukturu, není jiné volby než X-Plore. Nic není dokonalé.

Obrazek Obrazek
(vlevo:ikona v menu, vpravo:bootvací obrazovka programu)


S novým FExplorerem se má vše změnit. Pokud se naplní sliby autora, nebudeme muset již v telefonu přechovávat různé správce souborů pro různé úkony. Ale abychom o FExploreru nehovořili jako o despotovi, který je bez chyby, při porovnání FExploreru pro 2. a 3. generaci Symbianu S60 opravdu nová verze nepřináší nic nového. Nároky uživatelů nijak nerostou a pro základní přehled v systému to stačí. V betaverzi 1.16 například stále chybí možnost odeslání souboru přes infraport nebo bluetooth. Finální verze již odesílání bude podporovat. Betaverze rovnějš nefunguje v horizontálním zobrazení (podporují modely N92, N93(i), N95, E61, E70)

Obrazek Obrazek
(vlevo: v betaverzi 1.16 stále chybí vstup do složky zpráv , vpravo: samotná grafika je podobná Y-Browseru)


Co vyvodit závěrem je velmi těžké. FExplorer "jen" slučuje přednosti, které konkurenčním programům chybí. Jeden program nahradí ostatních pět. Nepřináší však nic inovujícího a může případně technicky znalého uživatele zklamat. Jediným pozitivem zůstává už jen cena - rovných 0 Kč.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ONxsiZzlt

(abmghh@igwwbz.com, 16. 6. 2009 13:36)

gGmPF7 <a href="http://ssnrvzwvcday.com/">ssnrvzwvcday</a>, [url=http://wyxpuohqnwfi.com/]wyxpuohqnwfi[/url], [link=http://trqcdcsiuldp.com/]trqcdcsiuldp[/link], http://lgnytyvtdblg.com/

X-Plore

(biatlonak, 14. 3. 2007 14:51)

náhodou novější verze umožňují i posílání soub. přes bt,npř: verze 0.99beta

další obyčejný správce

(vlastik, 5. 3. 2007 22:54)

Bohužel mi nezbývá nic jiného než s článkem souhlasit. Sám jsem neměl zatím možnost tohoto správce vyzkoušet jinde než na s60 v2, jelikož na mé nokii e50 mi to díky certifikaci kterou jsem neudělal pro zdlouhavý proces hlásí chybu autorizace.
I přes to vše musím upřímně napsat že se jedná jen o dalšího správce souborů s běžnými funkcemi.
Autor sice slibuje podporu ftp přes integrovaného klienta, ale myslím že se ji jen tak nedočkáme. A to je jedna z věcí které symbianu 9 citelně chybí.
Nemluvě o příšerné správě ram a díky tomu o častých restartech přístroje pro její uvolnění.
S tím by se mělo něco dělat- jako součást správce udělat i manažera procesů, ale opravdu na úrovni.
Ne jako dosud že pomocí volby compress memory získáme ubohých pár kilo ram navíc.
Snad nám zítřky přinesou lepší aplikace i zlepšení výše zmiňovaného správce souborů.
Ovšem můžeme se také dočkat reálněji koupě jiného mobilního přístroje, třeba se symbian 3rd feature pack 2 který má být tak trochu revolucí. Uvidíme. Snad přijdou pozitivnější informace i recenze. :-)