Jdi na obsah Jdi na menu
 


„Tužtička je zbytečná,“ prý zaznělo

24. 4. 2007
Prvním smartphonem stojícím na platformě Symbianu S60 byla legendární Nokia 7650. Měla kupu nových kláves, všechny dostupné technologie a také nový standard - operační systém Symbian. Mezi tlačítky se ukrývalo zajímavé editační tlačítko. To po dlouhých pěti letech odchází. Proč?

ČLÁNEK BYL PŘEJAT Z WWW.S60.CZ.


Operační systém má plno výhod oproti běžným hloupým telefonům. Má kromě maximální personalizace přístroje taky nabídnout pohodlnější ovládání. Jednou z nových funkcí tak byla a je možnost zmáčknutí dvou tlačítek. V praxi třeba využitelné označení textu, jeho zkopírování a následné vložení jinam. Při nedostatku potřebných tlačítek tak musel přijít na řadu poměrně závažný problém, jak označování textu zajistit. Objevila se tak editační klávesa ABC, později přetvořená na sympatičtější symbol tužtičky.

Obrazek
(editační klávesa u smartphonu Nokia 7650)


Jedni tužtičku vítají, druzí se jí bojí

Zákazníci se rozdělili na dva tábory. Oba mají svou pravdu. Zatímco jeden z táborů pochopil přítomnost tajemné klávesy, na kterou se zvýšená pozornost nijak nedbala, druhý tábor zákazníků o klávese také věděl, ale nikdy ji neupotřebil. Poloviční úspěch je také poloviční neúspěch. Asi se běžnému uživateli zdá, že jsou smartphony stále moc složité. Ve skutečnosti zde funguje psychologický jev autosugesce a obava z něčeho nového a neznámého. Stejné faktory hrají při setkání "windowsáckého" uživatele užívajícího systém Linux.

Obrazek
(editační klávesa u smartphonu Siemens SX1)


Se Symbianem S60 v9.2 je to jiné

Objevil se tedy obtížný úkol, jak klávesu nenápadně zlikvidovat, ale zároveň ji zachovat. Poprvé editační klávesa zmizela minulý rok u televizní Nokie N92. Mezitím se objevila celá řada dalších smartphonů. U některých editační klávesa chyběla, u některých ne. Úkol je jasný. Telefony pro masový trh a pro nejširší veřejnost „tužtičkovou“ klávesu mít nemusí. Jsou jimi například Nokie 5700, 6110 Navigator, 6120 Classic, 6290 nebo třeba také vnější kryt komunikátoru E90. V jednoduchosti je krása. Proč fyzickou klávesu neodstranit a nepřiřadit její funkci některé stávající? Dědicem původní editační klávesy je tak klávesa s „#“(křížkem) s "*"(hvězdičkou). Při jejich současném přidržení se chovají jako stávající editační klávesa. Označování textu, jeho následné kopírování a vkládání, hromadné označování souborů a přepínání jazykových slovníků T9 tedy nechybí. Pouze o něco nižší komfort.

Obrazek
(editační klávesa u smartphonu Nokia N95)


Čau lááásko...

Na internetových diskuzích zavládl neklid, o tom, co klávesou bude. Nyní je jasno. A proč že vlastně vůbec chytrá klávesa zmizela? Mělo její odstranění hlubší význam? Ano – připodobnit chytrý telefon ke hloupému a nabídnou běžnému zákazníkovi víc, aniž by se obával experimentů s chumlem zbytečných kláves. I zdánlivě hloupý telefon může být chytrý. Taková je strategie Nokie.

Obrazek
(Na první pohled vypadá smartphone Nokia 5700 jako hloupý mobil. Až příliš totiž připomíná Nokii 5300)


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tužč

(radim ciprys, 18. 11. 2009 11:07)