Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nokia N93i: kapesní kamera podruhé

23. 5. 2007

Nokia N93 přinesla malou revoluci v mobilním fotografování a natáčení. Jako první nabízí optický zoom, se kterým Nokia zatím slaví prvenství. S modelem N93 ale přišlo také hodně much, které se N93i snaží vychytat.


ČLÁNEK BYL PŘEJAT Z WWW.S60.CZ.


Není třeba opakovat, v čem dvojice modelů N93 a N93i excelují. Znalí uživatelé vědí, že se jedná o jakousi hybridní kameru s telefonem. Či spíše telefon s kamerou. Ať tak či tak, musíme Nokii pochválit. Zkouší zcela nové technologické kroky, které nejsou vždy jednoznačně pozitivně chváleny, ale to nevadí. Alespoň praxe ukáže, kde se stal omyl. A tento omyl od Nokie N93 se snaží N93i napravit.

 Konstrukce – menší, lehčí
Konstrukce přístroje přímo vychází z N93. Nový design opticky přispěl k efektu menšího přístroje. Hmotnost také klesla. I přes odtučňovací kůru je telefon slušným cvalíkem a udělá v kapse nemalou bouli. V tento okamžik je nutné se zamyslet a uvědomit si, že v kapse není mobilní telefon, ale také praktická videokamera. Dvouosé otevírání je hlavním lákadlem přístroje. Telefon je možné otevřít jako véčko a držet jej v ruce, nebo otevřít jako komunikátor a nechat jej ležet na stole. Co když budu chtít telefon otevřít jako véčko a nechat jej ležet na stole? S tím výrobce bohužel vůbec nepočítal. Přístroj v této poloze leží napůl ve vzduchu a nepříjemně se kolébá.


Aby byl telefon kusý a bez zbytečných tvarových reliéfů, jeho konektory a slot na paměťové karty chrání plastová krytka. U paměťové karty slouží dobře a zabraňuje nežádoucímu prachu, aby se dostal do útrob telefonu. Kryt u pop-portu však nemá smysl. Při zapojení sluchátek nesmyslně čouhá z telefonu v úhlu 90°a přístroj tak není možné umístit do kapsy.

Klávesnice je zcela plochá a celistvá. Blok kláves tvoří tenký lisovaný kov, který je sice designově zpracován dobře, pohodlí, na které jsme zvyklí z N93 to ale rozhodně nenahradí. Při běžném používání se navíc tento velký kus kovu se všemi klávesami vlní a při zmáčknutí tlačítka 7 se pohne i tlačítko s červeným sluchátkem. Navigační kříž je pohodlný a na rozdíl od zbylých kláves je samostatný. Za zmínku ještě stojí volný kryt objektivu. Není nijak připevněn a jeho ztráta je vcelku jistá. Jen za první den nošení v kapse jsem jej ze dna kapsy lovil asi čtyřikrát.Fotografie – stejné a lepší
Když byla Nokia N93 ohlášena, vytvářela nerozdělitelný pár s modelem N73. Obě „enka“ pak stavěla své přednosti na 3 megapixelech rozlišení fotoaparátu a na kvalitě, za kterou ručí značka Carl Zeiss. Odborníci sice můžou najít tisíce argumentů, v čem všechny fotomobily mají velké zpoždění za kompaktními fotoaparáty a mnohdy je to právě kvůli absenci optického zoomu. N93 ve svém masivním kloubu trojnásobný optický zoom ukrývá a při porovnání fotografií z Nokie N93 a telefonu bez optického zoomu, je rozdíl v ostrosti a zrnitosti znát. Nokia N93i šla ještě o kousek dál. Trojnásobný optický zoom není jediným "přibližovadlem" při focení. Digitální zoom nabízí jasné a relativně věrné fotografie. Nestyděl bych se je označit za více než uspokojivé. Oproti původní N93 se jedná o pěkný krok kupředu. Bohužel není to nic, co by nešlo u současné Nokie N93 změnit. Jedná se totiž pouze o softwarovou záležitost. Optiky obou přístrojů jsou zcela totožné. Ve srovnání s konkurencí však výsledné snímky pokulhávají. Telefon je koncipován jako kamera, fotografování je tedy odstaveno na druhou kolej.

 

Ukázka kvality zoomu
Testovací snímky byly pořízené ve třech režimech. První snímek byl pořízen bez žádného přiblížení, druhý s maximálním optickým přiblížením a poslední s maximálním optickým i digitálním zvětšením. Kvalita je více než dobrá.Ukázka svítivosti LED diody
LED dioda použitou v Nokii N93i známe už z modelu N93 a N73. Novikou je oranžové světlo při natáčení videa. Indikuje nahrávání a nelze nijak vypnout. Bezpečnostní prvky tak přicházejí také do nahrávek. Příjemné je, že pokud je přístroj uzavřen, boční klávesy na pravé straně přístroje při stisku změní LED diodu na pohotovou baterku. Jedno stisknutí spustí světlo na 3 sekundy, dvojité stisknuté na neomezenou dobu ( z důvodu šetření baterie je neomezená doba omezená 2 minutami).

 

Video – lepší, ale jen softwarově
Optický zoom ve videu jakoby sám vyzýval „použij mě“. Tady ale celý entusiasmus končí. Díly optického zoomu při práci o sebe kloužou a vytvářejí hluk, který velmi citlivý mikrofon bohužel snímá také. Dojem z kvalitního obrazového videa kazí hlučnost mechanického zoomování. Video se tak stávalo nepoužitelným. Při vývoji Nokie N93i bylo prioritou číslo jedna tento nedostatek odstranit. Nokia při představení pokročila o podstatný kus dál a chválou nešetřila, nicméně sama přiznala, že nemá žádné konstrukční řešení, jehož implantace by nežádoucí hluk optického mechanismu odstínilo. Muselo se tedy improvizovat a i přes totožné mechaniky optických zoomů je řešení na světě. Při použití optického zoomu se mikrofon na vrchní straně utlumí a nežádoucí zvuk není zaznamenán. Hluk je tedy odstraněn, daň za to vzala zvuková stopa, která je v okamžiku přibližování o poznání tišší a pouze jednokanálová. Druhý mikrofon je umístěn na spodní straně přístroje a často jej nešikovně kryje některý z prstů. Nokia dále slibovala, že telefon bude při nahrávání umět automaticky zaostřovat. Tato funkce se však ještě dolaďuje, v novějších firmwarech by mělo být vše v pořádku.OLED, neOLED – nevidím nic
Nový kryt telefonu sluší. Je napůl stylovkou, napůl technologickým šperkem. OLED displej, jehož předností je nízký energetický požadavek a vysoká efektivita bohužel není zvolen adekvátně k povrchu telefonu. Odlesk okolí zastírá během denního světla displej a místo luštění aktuálního času je snadnější přístroj otevřít. OLED tak hraje pouze na efekt. Během pohotovostního režimu zobrazuje displej aktuální čas a při spuštěném hudebním přehrávači je na displeji umístěna animace s basovými slouci. Jak vypadá vnější displej za denního světla se můžete sami podívat níže. K displeji si lze nastavit mnoho předvoleb. Uživatel si může zvolit barvu fontu, animaci při otevření a uzavření telefonu (nezáleží na vertikální či horizontální orientaci) nebo také, jak má dioda nad OLED displejem upozorňovat na zmeškané události. Náchylnost na upatlání netřeba zmiňovat. Kromě výše uvedených negativ přináší lesklý kryt také pozitiva. Při natáčení sama sebe lze v dočasném zrcátku vidět, co je zhruba zaznamenáváno.TV out
Televizní výstup jsme již videli u modelu N93i. Pro zopakování se jedná o VGA výstup a zajišťuje ho kabel na jedné straně s konektorem pop-portu, na druhé straně cinch. Kvalita výstupu je skvělá, videa jsou plynulá a prezentaci svých videí je díky klasickému cinchi možné provést na jakékoliv televizi nebo LCD monitoru s TV vstupem. Kromě příležitostné prezentace svých záznamů a snímků se hodí televizní výstup tam, kde si chcete užít své filmy, které máte na paměťové kartě. Ideální je i pro hraní některých her. Nokia N93i zvládá například videa stažená z video.google.com. Ukázkový snímek traileru na Casino Royale je stažen z tohoto odkazu.


Koupit či ne?

Cena přesahující 20 tisíc korun není najk nízká a případný zájemce jistě také jedním okem koukne po stávajícím modelu N93. Novinek model s „íčkem“ nepřináší mnoho, zato jsou velmi cenné. Absence hluku při používání optického zoomu, nižší hmotnost, líbivější kryt nebo kvalitnější optický zoom. I přes pozitiva argumentuje zdravý rozum pořídit výrazně levnější Nokii N93. jenomže příliš krásy nepobrala a to má model N93i vylepšit. Kdo váhá o koupi, neměl by také přehlédnout Nokii N95, která navíc nabídne 5megapixelový fotoaparát, integrované GPS a lepší skladnost. Ale co si budeme povídat? Zoom je zoom, že?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář