Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání s Nokií N95 - první dojmy

11. 2. 2007
Nokia N95 je bezesporu jedním z nejočekávanějších smartphonů roku 2007. Drží hned několik prvenství, proto si její majitel bude moci vychutnat fotografie v rozlišení pěti megapixelů, integrovaný navigační modul pro GPS, rozměrný displej QVGA nebo sofistikovanou dvousměrnou slider konstrukci. Telefon okouzlí hned při prvním setkání. Nokia N95 dokáže zapůsobit, a tak jsem se rozhodl sepsat, jaké bylo naše první "rande vous".

Obrazek


Slider na dvě strany

    Nokia si rohodně nebere žádné servítky a každý nový vlajkový model vybavuje něčím revolučním. Zatímco ještě nedávno se nejvyspělejší model N80 chlubil třímegapixelovým fotoaparátem a wi-fi, nyní Nokia N93 s trojnásobným optickým zoomem a videem v DVD kvalitě posouvá laťku zase o něco výš. Dnes tu máme ale zbrusunový slider N95, který rozhodně nevypadá svou velikostí na to, že se v něm ukrývá to nejlepší, co dnes můžeme získat.
    Pokud bych měl porovnat velikost Nokie N95 s nejčastěji porovnávaným smartphonem N80, musím skutečně uznat, že novinka povyrostla. Společně ale s rozměry se zvětšil také displej. Ten sice není už tak jemný (352x416), ale QVGA rozlišení je dnes velmi dobrou volbou. Kdo stále nemůže překousnout, že N95 používá "horší" displej, buď si neuvědomuje, že dnes se upřednostňuje větší plocha před rozlišením, nebo prostě dotyčný argumentuje a nemá čím.

Obrazek


    QVGA displej je v porovnání s displejem N73 přímo obrovský. Rozměry jsou totožné s displeji levných PDA (Acery, HP...). Dotykový displej rozhodně nechybí, naopak. Ovládání pomocí kláves usnadňuje ovládání a přístroj je možné ovládat pouze jednou rukou. To u PDA nelze.

Obrazek


    Konstrukce je provedená pevně. Když v vezmu v úvahu, že klávesnice může svým otevíracím cyklem projít denně i 30x, je po několika měsíci používání stále fixně umístě na ve svých kolejničkách. Musíme vzít také úvahu, že v dvojitém směru může být konečný počet i dvojnásobný.
    Multimediální klávesy sice nebudou tolik využívané, protože slouží sice jen k ovládání hudebního přehrávače a rozhodně nejsou jen pro ozdobu. Přehrávač hudbě běží neustále na pozadí, takže jejich reakce je okamžitá. Samotný mechanismus telefonu příjemně klouže, má pevně vylisované drážky, kam zapadává horní část přístroje, a tak nehrozí, že by mohl po čase telefon sám vyklouznout do otevřeného stavu. Numerická tlačítka jsou velká, dobře hmatově odlišená. "Chumel" ovládacích kláves je zpracován zajímavě. Obavy z malých kláves ve stříbrném proužku nejsou na místě. Výrobci se tentokrát dekorativní prvek lesklého proužku vyplatil, protože lesklý materiál zrak přímo přitahuje a nehrozí, že místo levé kontextové klávesy uživatel zmáčkne klávesu menu - zkrátka a dobře: ovládací klávesy se plést nebudou.
    Nově by mohla plést "multimediální klávesa". Pokud na Nokii N95 přesedlá majitel Nokie N80, bude udivan. Tuto klávesu známe už od dob Nokie N70. Jenomže co nová řada telefonů, to jiná funkce. Nyní tlačítko slouží k vytvoření vlastního menu. Jedná se o jakousi sbírku zástupců, seřazených do podkovy. Člověk si na její funkci u určitého modelu zvykne a nový nový model s novým firmwarem funkci zase změní. Škoda.


Obrazek
(nové menu, které se spouští multimediální klávesou se čtyřmi šipkami)


Symbian 9.2 je chytřejší

    Omlazovací procedurou prošlo i menu. Kromě oblíbené tabulky se nově nachází možnost zobrazení ve "V-formaci" a ve spirále. Nové podoby menu přináší i to, že aktuální obsah složky je možné vidět ihned bez nutného vstupu (tzn. bez zdlouhavého jednoho kliknutí). Při omlazování byla přidána také podpora animovaných ikonek v menu. Animaci je možné také vypnout a nechat statické obrázky. Rychlost telefonu pohyblivé ikonky nijak nebrzdí.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


    Již spuštěný program doplňuje indikátor, že aplikace už běží na pozadí. To je jen z mnoha kroků vývoje platformy S60. Uživatel tak má mít větší přehled o multitaskingu.
Novou vlastností je také možnost změny velikosti písma. Velikost fontu se projevuje zcela všude. Nastavení je tedy generální a neumožňuje mít pro kontakty zvolen nejmenší font a pro zprávy ten největší...

Obrazek Obrazek

Obrazek


    Zbylé nové vlastnosi byly přebrány z již existujících programů: opakovaný budík je totožný s programem handyClock, kalkulačka je stále hloupá a umí jen základní početní operace, poznámky stále neumí formátovat text, diktafon není již limitován jednou minutou nahrávky a prohlížeč kancelářských souborů Office je opravdu jen prohlížečem. Pro editor dokumentů a tabulek musí uživatel zakoupit patřičný produkt externích programátorů. Vše tedy při starém.
    Všechna důležitá nastavení se sdružují pod položkou "nastavení". Například nastavení témata nebo profilu tak najdete nejen v menu pod vlastní ikonkou, ale také v nastavení (ano, tam, kde se nstavuje prodleva spořiče displeje nebo nastavení přesměrování hovorů...) KONEČNĚ je vše pod jednou střechou a nemusím běhat přes celé menu, když vybalím a přizpůsobuji si telefon! (Pozn.:
základní téma Nokie N95 je známé Turquoise... Chcete-li si téma Turquoise stáhnout, můžete zde.)


Carl Zeiss v 5 megapixelech

     Aplikace fotoaparátu má zcela stejné prostředí jako u Nokie N73. Možnosti nastavení jsou nepřeberné. Lze si navolit barevný tón, předblesk pro redukci červených očí, makrorežim, vyvážení bílé, kompenzace expozice, citlivost hodnoty ISO, hladké či ostré vykreslení hran nebo také počet snímků v sekvenci . Video umí nahrávat v rozlišení VGA. Kvalitou se blíží k nejlepšímu videomobilu dneška - Nokii N93(i). Pro dokonalost chybí možnost nahrávání zvuku v režime stereo. To je dáno tím, že Nokia N95 má pouze jedne mikrofon. Oproti Nokii N73 a N93(i) má nová N95 jedno veliké plus v dokonale vyřešené krytce fotoaparátu. Nijak totiž nevyčuhuje z přístoje (jako u N70 nebo N73) a také ji nelze ztratit (jako u N93). Chválím.

Obrazek


    Každou zaznamenanou "opičárnu" může uživatel ukládat do 180MB interní paměti. Průměrná velikost fotografie přesahuje 1MB, takže lze očekávat, že při hojném fotografování bude nezbytené sáhnou po rozšířitelné paměti v podobě microSD karet. Ukázky fotografií v rozlišení 5MPx naleznete například v této galerii.


Spojím se s čímkoliv

    Tím, že se telefony Nokia oprostily od nepříliš chváleného pop-portu, přichází velmi příjemná změna. Nově se na spodní straně přístroje umístil konektor miniUSB. Telefon tak bez nutnosti instalace ovladačů může suplovat přenosnou flash paměť. Nabíjení přes konektor miniUSB bohužel není podporováno.


Obrazek

Obrazek


    Propojení s počítačem bychom měli vyřešeno, pro poslech hudby máme standardní 3.5mm konektor typu Jack, ale jak zprovoznit TV výstup? Odpovědí je opět 3.5mm audio konektor. Konektor pro propojení s televizorem má o jeden kontakt navíc a díky němu můžeme přenášet prostřednictvím dodávaného kabelu také obraz. Telefon se po zapojení kabelu zeptá, aby si ověřil, co nyní chce uživatel dělat.

Obrazek


Inter(fer)net v novém

    Pro spojení s internetem telefon podporje wi-fi. To je největším žroutem energie. Majitel tak má zajištěno, že telefon dokáže vybít i během 10 hodin. S internetem si ale Nokia N95 rozumí i jinak - můžeme použít UMTS, HSDPA nebo také EDGE. Integrovaný prohlížeč totiž ještě o něco zmoudřel a umí simulovat klik pravým tlačítkem myši, který známe z desktopu. Není proto nijak složité provádět operace krok vpřed, zpět nebo uložit obrázek...


Obrazek


GPS prozatím bez map

    Tolik očekávaný navigační systém GPS nebylo možné otestovat, neboť teprve tento týden byly představeny lokalizované mapy. Mapy smart2go se honosí rozšířitelnosti nejen na operační systém Symbian, ale také na Windows Mobile. No uvidíme, jaký budou slavit úspěch.


Obrazek


První dojmy na jedničku s hvězdičkou

    Za tento malý zábavní park člověk bude muset v květnu zaplatit sumu přesahující 20.000Kč. Je však třeba si uvědomit, že multifunkční zařízení, jako je právě N95, konkurence zatím nenabízí. Navigační systém, malý kapesní fotoaparát, kamera, mobilní telefon, organizér, internetový prohlížeč, přehrávač hudby a přenosný flash disk by při zakoupení jednotlivě stálo jistě mnohem více. I když určitě není "en-devadesátpětka" ničím revolučním, nových technologií nabízí habaděj. Při pozorném prozkoumání zjistíme, že řada smartphonů S60 přošla pořádnou evolucí a standardizací. A investice 20.000Kč rozhodně stojí za to. Tak výkonného "drobečka" u konkurence nenajdete.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dodatek

(vodnik, 16. 11. 2008 0:03)

Ale rozhodně na běžné používání to stačí - jde přece o MULTIFUNKČNÍ zařízení ..
pokud chceš výkonej procesor na internet a aplikace kup si PC nebo nějakou hračku typu PS, pokud chceš GPS do auta jsou samostatná řešení a s vyšším výkonem, samozřejmě, fotoaparát ? jistě... jenže se koukni na ceny a porovnej s N95 .. N95 je prostě zdravej kompromis pro běžný lidi pro běžný používání ...:)

reaction N95

(vodnik, 15. 11. 2008 23:57)

Heleď ty kritiku to tě nenapadlo,že displej se poškrábe dyž to vezmeš svetrem?!A je jasný, že když chci mobil s takovymhle designem tak toho asi moc mlácení o zem nevydrží..btw o beton vydrží jako nic - tak nevim co máš .. Pokud ti nevyhovuje, že se mobil při pádu, či odření poškodí tak si ho nech zalít do silikonu a můžeš si s ním pinkat jako s hopíkem.
Pokud jde o GPS tak si můžeš za 9 stovek dokoupit externí modul pro lepší signál - to už snad není taková investice.Mimochodem pochybuji,že ostatní mobilní telefony s vnitřním GPS jsou na tom o mnoho lépe než N95..zas nějaký markantní rozdíl nebude..Chce to hlavně kvalitní program.
Ohledně procesoru - v této době se může jednat o zastaralejší,neboť vývoj jde kupředu tak rychle, že bysis musel každý měsíc měnit telefon abys byl IN a TOP.

boze muj

(martin, 12. 11. 2007 20:27)

je toho dost co se tomuto modelu da vytknout...
baterie katastofalni, rychlost spousteni aplikaci zejmena fotoaparat mizerie, konstrukcni odolnost pod urovni lowendu - nedejboze aby Vam sikovne spadl rozevreny na dlazbu jako mne, padani hovoru - zrejme chyba firmware - jenze kdyz mate ten aktualni co s tim jde delat ze jo..., GPS o nicem - malo citlivy prijimac, znemoznujici jeho pouzivani napr. v aute nebo mezi stromy..., aplikace mapa taky o nicem, proc se proste neda nacucat komplet mapa pres net a zaplnit s ni kartu kterou sem si kvuli tomu poridil? prejedeta o kousek dal, a uz to zadoni o internetove pripojeni aby to stahlo pres predrazeny GPRS datovy tok dalsi kousicek mapy... GPSka je v telefonu jen reklamni trik - zastaraly procesor ktery uz se nikde nepouziva za par dolaru jen laka kupujiciho na nadstandartni funkci kterou po par hodinach zjistite ze je k nicemu...
displej krasny, ale proc proboha na sobe nema nejake ochranne sklicko ktere maji i mobily za 1000 korun? vecny obtisk ucha na displeji a nedejboze ze ho budete chtit vypucovat a rukav Vaseho svetru - razem je displej poskrabany...
no proste jednim slovem predrazena HITECH krabicka, nic vic. za rok po tomhle telefonu nestekne ani pes, podobne jak je tomu dnes u ostatnich telefonu zn. NOKIA (ale nejen NOKIA). vzpomenme treba na N70...

n95

(nika_s, 14. 4. 2007 12:38)

Hledala jsem k n95 jakýkoli komentář či video a nyní jej konečně držím v ruce a můžu říci všem,kteří o ní přemýšlejí,že recenze nelhaly.Je to opravdu super mobil